رمز خود را فراموش کرده اید ؟

اثر نمونه برداری دینامیک در آنالیز طیف سنجی مواد غذایی

  توصیف کاربرد  

·         کلید واژه ها: آفت کش، سَم، رامان، SERS

·         تکنیک مورد استفاده:

o        طیف سنجی رامان

o         طیف سنجی SERS

·         حوزه کاربردی:  

o        صنایع کشاورزی

 

o        آزمایشگاه های کنترل کیفیت

شرح کاربرد

 آفت کش های پر استفاده همانند ارگانوفسفات و قارچ کش ها  می توانند به اعصاب مرکزی حمله کنند و انسان ها و حیواناتی را که در معرض این مواد قرار گرفتند را در تهدید جدی قرار دهند. به همین دلیل وجود تست های دقیق جهت شناسایی این آفت کش ها برای کاهش ریسک استفاده توسط انسان و حیوانات الزامی است.

 

روش رامان تقویت شده سطحی یک روش سریع ساخت و ارزان برای تشخیص مواد مولکولی در حد پیکو گرم و حتی فمتو گرم است. روش رامان تقویت شده سطحی یک روش جدید برای تقویت سیگنال رامان اسپکتروسکوپی با استفاده از خواص منحصر به فرد نام ذرات فلزی است اکثر مولکولها مخصوصاً در مقیاس کم دارای سیگنال رامان بسیار ضعیفی هستند که آشکارسازی پرچالش  ای را به همراه خواهد داشت.

در این پژوهش ما با نمونه برداری از پوست سیب میزان آفت کش های موجود در آن را آشکارسازی خواهیم نمود نمونه پوست سیب معمولاً حاوی آفت کش های همچون مالاتیون، فاسمت و  ایموکلوپرید، سریام و غیره هستند.

 

نانوذرات فلزی مورد استفاده در این پژوهش نانوذرات طلا هستند که با لیزر ۷۸۵ نانومتر مورد تحریک قرار گرفته اند و سیگنال دریافتی آنها جهت شناسایی پردازش خواهد شد. همچنین با قابلیت تشخیص در مقیاس ppb را برای این آفت کش ها با انواع ساختارهای رامان تقویت شده سطح نشان خواهیم داد.

طیف سنجی رامان تقویت شده سطحی 

 ساختار های طیف سنجی رامان تقویت شده سطحی را میتوان در برهم کنش با امواج به شکل زیر نشان داد:

شکل 1- تحریک پلاسمون های سطحی بوسیله امواج الکترومغناطیسی

 

 در شکل ۲ ساختار هایی که برای فرایند رامان تقویت شد هسته  ای مورد استفاده قرار  می گیرد را مشاهده  می کنید. طیف جذبی نانوذرات طلا را می توان مشاهده کرد.

شکل 2- طیف جذب نانوذرات طلا
شکل 2- طیف جذب نانوذرات طلا
شکل 3- ساختار کاغذ SERS
شکل 3- ساختار کاغذ SERS

ساختار اسفنج SERS را نیز می توان در شکل زیر مشاهده کرد:

 

طیف رامان برای هر کدام از آفت کش ها را  می توان در شکل زیر مشاهده نمود. همانطور که در ابتدا نیز گفته شد لیزر مورد استفاده در این پژوهش ۷۸۵ نانومتر بوده است و زمان هر اندازه گیری ۳ ثانیه است توان لیزر بر روی نمونه ۱۵ میلی وات تنظیم شده است. حد اندازه گیری که میزان کمینه قابل تشخیص توسط سیگنال رامان است در هر نمونه تا یک ppm  می تواند افزایش پیدا کند در شکل زیر نمودار سیگنال رامان را برای هر کدام از آفت کش ها  می توانید مشاهده کنید.

 

برای هر ماده (A-D) طیف رامان را می توانید در نمودارهای زیر مشاهده می کنید. (A) thiram, (B) phosmet, (C) imidacloprid,  (D) malathion . غلظت مورد استفاده در هر اندازه گیری ۱ و ۱۰ ppm بوده است.

 

 نتیجه گیری

ما از روش رامان تقویت شده سطحی برای آشکار سازی سیگنال رامان اسپکتروسکوپی جهت تشخیص آفت کش ها استفاده نمودیم. مزیت این روش سریع و ارزان بودن و قابلیت شناسایی در حد ppb است، در حالی که میزان استاندارد جهت شناسایی آفت کش ها که توسط سازمان FDI در سال ۲۰۱۷ گزارش شده است به میزان ۵ تا ۱۰ ppb گزارش شده است. همچنین فرآیند و پیکربندی آزمایش در این تست بسیار ارزان تر از سایر روشهای مشاوره جهت شناسایی آفت کش ها و نتیجه نشان می دهد که استفاده از تکنیک رامان تقویت شده سطحی جهت شناسایی آفت کش ها  می تواند یک روش عملیاتی باشد و به وسیله آن  می توان میوه ها و مواد غذایی سالم تری را به دست مشتری رساند.

 

 

 

شرکت تکسان با تجربه چندین ساله در زمینه تشنج  ای فعالیت های گسترده  ای را در موضوع و تکنیک رمان تقویت شده سطحی  در آزمایشگاه های تحقیقاتی خود انجام  می دهدچنانچه در این زمینه علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید با ما در تماس باشید.

بالا