رمز خود را فراموش کرده اید ؟

تشخیص سموم در مواد غذایی بوسیله‌ی طیف‌سنجی فلورسانس

  توصیف کاربرد  

·         کلید واژه ها: فروسرخ، طیف‌سنج، سَم، مواد‌غذایی 

·         تکنیک مورد استفاده:

o        طیف سنجی فلورسانس

·         حوزه کاربردی:  

o        صنایع مواد غذایی 

o        آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت

شرح کاربرد

آفلاتوکسین سموم قارچی هستند که ممکن است در مواد غذایی ایجاد دردسر کنند این گونه از قارچ‌های طبیعی که از گروه هایی همانند آسپرژیلوس نشات می گیرند، برخی از مواد غذایی هم مانند تخم مرغ شیر و محصولات لبنی را آلوده کرده و می توانند باعث ایجاد سرطان نیز شوند. 

تشخیص سموم در مواد غذایی بوسیله‌ی طیف‌سنجی فلورسانس

سم آفلاتوکسین در دانه‌های گیاهی همچون بادام پسته و بادام زمینی به شکل فراوان یافت می شود روش هایی برای تشخیص این سم وجود دارد اما اکثر مبتنی بر روش‌های کروماتوگرافی هستند که هم پرهزینه و هم زمان بر است.
پیشنهاد ما برای شناسایی این سهم با روشی ارزان و سریع استفاده از طیف‌سنجی فلورسانس است این روش جایگزینی قابل اعتماد در مقایسه با روش کروماتوگرافی و همچنین بسیار سریعتر و ارزانتر از کروماتوگرافی است.
آلودگی‌های بادام و پسته و بادام زمینی با دقت خوبی در آزمایشگاه می‌تواند با روش کروماتوگرافی انجام شود. اما مانیتورینگ مواد غذایی جهت آنالیز میزان وجود آفلاتوکسین نیازمند ارسال نمونه به آزمایشگاه برای آنالیز‌های دقیق کروماتوگرافی همانند اچ پی ال سی است . اما زمان‌بر بودن این روش‌ها باعث می شود که عملیاتی نباشند.تشخیص این سموم با استفاده از طیف‌سنجی فلورسانس یک روش جایگزین برای اچ پی ال سی که سرعت به مراتب بالاتری را دارد این روش می تواند در محل مزرعه نیز انجام شود و نیاز به ارسال به آزمایشگاه ندارد.
با مقایسه نسبت پیک‌های فلورسانس می توان از سطوح سمی بودن نمونه اطلاع پیدا کرد در این قسمت نمونه به وسیله تابش ال ای دی روشن می شود و تابش فلورسانس توسط یک فیبر به اسپکترومتر منتقل می گردد طیف فلورسانس ماده توسط نرم افزار بررسی و با توجه به الگوریتم‌های تعیین شده در نرم افزار می توان خروجی قابل تفسیر را به کاربر ارائه نمود.

تشخیص سموم در مواد غذایی بوسیله‌ی طیف‌سنجی فلورسانس

شکل 2

اما جستجو در منابع مرتبط نشان می دهد که روش‌های ساده ای برای پیشگیری از مواجهه با این سم وجود دارد و آن اجتناب از خوردن مواد غذایی مشکوک به سم آفلاتوکسین است.
به عنوان مثال از خوردن پسته هایی که طعم تلخ دارند یا میزان رطوبت در آنها بالاست اجتناب کنید در مورد لبنیات نیز باید مراقب بود چرا که سم آفلاتوکسین به حرارت نیز مقاوم است و در حرارت ۲۳۷ تا ۳۶۰ درجه سانتیگراد از بین می رود. بنابراین پاستوریزه کردن شیر نمی تواند علیه زن آفلاتوکسین مثمرثمر باشد. حرارت و بو دادن پسته در دماهای ۹۰ درجه تا ۱۵۰ درجه نیز به مدت حدود یک ساعت باعث کاهش سطح آفلاتوکسین به میزان حدود ۵۰ درصد می گردد.

بالا