رمز خود را فراموش کرده اید ؟

سه شنبه, 25 سپتامبر 2018 / نوشته شده در : اخبار علمی
کیفیت آب محل پرورش ماهی

کیفیت آب محل پرورش ماهی با تجزیه و تحلیل لینولوژیکی متعارف در طول چرخه تولید ماهی قابل بررسی است و با اندازه گیری اکسیژن محلول، دمای آب، هدایت الکتریکی، جامدات نامحلول و شفافیت آب به دست می آید. اما به تازگی اندازه گیری های اپتیکی براساس طیف سنجی جذبی مرئی-فرابنفش و فلوئورسنس با هدف تعیین کاربرد بالقوه این تکنیک ها برای نظارت بر کیفیت آب پرورشگاه ماهی انجام شده است. با این روش، حضور پروتئین ها و کلروفیل به صورت اپتیکی در چرخه تولید ماهی قابل رصد کردن است. نتایج نشان می دهد که طیف سنجی فلوئورسنس و مرئی-فرابنفش روش تحلیلی سریع کیفی برای تعیین کیفیت آب پرورشگاه ماهی است.

:See more

Fish farming water quality monitored by optical analysis: The potential application of UV–Vis absorption and fluorescence spectroscopy,2018

https://doi.org/10.1016/j.aquaculture.2018.02.027

سه شنبه, 25 سپتامبر 2018 / نوشته شده در : اخبار علمی
رامان مواد در ظروف پلاستیکی غیرشفاف

طیف سنجی رامان یک روش طیف سنجی مولکولی است که به صورت غیرتهاجمی و غیر مخرب قادر است روی گونه‌های مختلف مواد، آنالیز شیمیایی و ترکیبی صورت دهد. با این روش می­توان علاوه بر تحلیل مواد ارگانیک همچون نانومواد کربنی، مواد دیگری همچون مواد شیمیایی خطرناک، مواد خام دارویی، سنگ‌های قیمتی و معدنی، رنگ‌ دانه‌های موجود در اشیای هنری و باستانی و حتی بافت‌های سرطانی و بیمار را مورد بررسی قرار داد. از مزیت‌های مهم این روش طیف سنجی، قابلیت استفاده از آن به صورت قابل حمل است که آنالیز و بررسی طیف وسیع‌تری از مواد را ممکن می­سازد. با استفاده از دستگاه‌های رامان قابل حمل می‌توان بدون نیاز به استخراج و یا جابه­ جایی مواد مختلف به داخل آزمایشگاه، کار طیف سنجی و مطالعه را انجام داد. همچنین در صورت ترکیب این دستگاه‌ها با یک پایگاه داده از طیف مواد مختلف، می‌توان در کسری از دقیقه کار شناسایی ترکیبات شیمیایی گوناگون را به انجام رسانید.

دستگاه‌های طیف سنجی رامان به گونه‌ای عمل می‌کنند که با متمرکز کردن نور لیزر به عنوان سیگنال تحریک (Excitation) بر روی نقطه‌ای از ماده، سیگنال رامان به دست آمده را جمع آوری کرده و سپس با استفاده از یک دستگاه طیف سنج آن را مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌دهند. به این ترتیب هرچه نور متمرکز شده بر روی ماده دارای شدت و توان بالاتری باشد امکان دست‌یابی به سیگنال‌های رامان نیز بیشتر می­شود. اما در هنگامی که پوشش یا ظرف نگه‌دارنده ماده، غیر شفاف باشد و نور را به سمت بیرون منعکس کند، در استفاده از این روش طیف سنجی با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. چرا که در این صورت دیگر نوری بر روی سطح ماده کانونی نمی‌شود و در نتیجه سیگنال رامانی هم از آن بدست نخواهد آمد. این موضوع سبب می‌شود که طیف رامان بدست آمده از مواد موجود در ظروف غیر شفاف ضعیف باشد و یا با سیگنال‌ رامانِ این پوشش نگهدارنده ترکیب شده و پاسخ مناسبی در خروجی دستگاه مشاهده نشود.

محققان در سال 2016 روش جدیدی بر پایه طیف سنجی رامان معرفی کردند که با پیاده سازی آن امکان دریافت سیگنال‌های مناسب رامان حتی از مواد موجود در ظروف پلاستیکی یا غیرشفاف نیز ممکن خواهد بود. این روش که با عنوان See-Through Raman Spectroscopy یا به صورت خلاصه STRaman معرفی می­شود، ضمن افزایش سطح مقطع نمونه برداری نسبت به سیستم‌های Confocal، سیگنال‌های بیشتری را از لایه‌های عمیق ماده جمع آوری می‌کند. در این روش، با افزایش سطح مقطع نمونه برداری و در نتیجه کاهش شدت لیزر، احتمال آسیب رسیدن به ماده نیز کم می‌شود.

با استفاده از روش طیف سنجی STRaman، می‌توان از ماهیت مواد درون بطری‌های پلاستیکی غیرشفاف، قرص‌ها و داروهای موجود در بسته بندی‌های مختلف، مواد و اشیای موجود در بسته‌های نامه و… آگاهی پیدا کرد.

Raman Spectroscopy Peers Through Packaging

A newly developed Raman technique can identify chemical species nondestructively

beneath diffusely scattering packaging material such as plastics or tablet coatings, 2016

سه شنبه, 25 سپتامبر 2018 / نوشته شده در : اخبار علمی
تشخیص مواد مخدر با طیف سنجی رامان

در طی سال های اخیر مصرف مواد مخدر افزایش چشمگیری داشته و به مسئله نگران کننده ای برای دولت ها و مؤسسات بین المللی تبدیل شده است. پیدایش سریع ترکیبات جدید، دسترسی آسان و سرعت اثربخشی بالا باعث شده که دانشمندان راهکاری سریع، حساس و انتخابی برای تشخیص این مواد بیندیشند. روش های تشخیصی که امروزه به طور گسترده استفاده می شوند زمان اندازه گیری زیاد، تجهیزات پیچیده و کاربران متخصص نیاز دارند. اما به تازگی گروهی از دانشمندان سیستم هومولوگ نانوساختاری را برای تشخیص کوکائین توسط طیف سنجی رامان مورد استفاده قرار داده اند. این روش نیازهای این حوزه را تأمین خواهد کرد.

 

:See more

Chromogenic and Fluorogenic Probes for the Detection of Illicit Drugs, 2018

DOI: 10.1002/open.201800034

سه شنبه, 14 آگوست 2018 / نوشته شده در : دستاوردهای جدید علمی

روش جدیدی از SERS پیشرفته سنسورهای سطحی برای تحلیل سریع ترکیبات نفتی خطرناک شامل گوگرد و یا آلودگی های پایدار پیشنهاد شده است. مزیت اصلی این روش، استفاده از یک لایه اضافه از ژل کیتوزان شفاف است که به لحاظ شیمیایی اصلاح شده تا به طور انتخابی ترکیبات انتقالی بار (CTCها) را در مرز مشترک با پوشش­های نانویی نقره تشکیل دهد. نوارهای جذب شیفت CTCهای هتروسیکل های سولفوریک آروماتیک چندحلقه ای(PASHها) و دیگر آنالیت های مهم، به علت پراکندگی رامان، با روشی کنترل شده، موجب بهبود مدهای ارتعاشی می شود. این سیستم شاخص جدید، می تواند PASHها را در اشکال گوناگون در حجم کمی از ترکیبات نفتی و بدون هیچ آماده سازی به صورت چندگانه تعیین نماید. این روش فرصت های جدیدی را برای افزایش حساسیت طیفی و غلظت سنسورهای بر مبنای SERS فراهم می کند و امکان توسعه فعالیت های جدید زیست محیطی و تحلیل پیشرفته سوخت را ایجاد می نماید.

Novel Multilayer Nanostructured Materials for Recognition of Polycyclic Aromatic Sulfur Pollutants and Express Analysis of Fuel Quality and Environmental Health by Surface Enhanced Raman Spectroscopy

ACS Appl. Mater. Interfaces, 2017

DOI: 10.1021/acsami.7b02018

بالا