راهنمای خرید طیف سنج رامان

فهرست مطالب

طیف سنجی رامان چیست؟

طیف سنجی رامان یک تکنیک آنالیز شیمیایی غیر مخرب است که اطلاعات زیادی درباره ساختار شیمیایی، فاز، پلی مورفی، تبلور و فعل و انفعالات مولکولی ارائه می دهد که اساس کارکرد آن بر تعامل نور با پیوندهای شیمیایی درون ماده استوار است.

برای خرید طیف سنج رامان چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟

بازار خرید طیف سنج رامان بازار بسیار گیج کننده و پیچیده ای است. اگر مشتری به درستی نداند که چه محصولی نیاز وی را برطرف می کند ممکن است دستگاهی که در نهایت می خرد پاسخگوی همه نیازهایش نباشد و یا با داشتن قابلیت های اضافه که به کار مشتری نمی آید، وی را مجبور به پرداخت هزینه بیشتری نماید. انتخاب یک طیف سنج رامان مناسب می تواند چالش برانگیز باشد زیرا محدودیت های تشخیص، کیفیت داده ها، زمان اندازه گیری، سرعت آنالیز، سهولت استفاده، انعطاف پذیری، اطمینان از نتایج، شکل ظاهری دستگاه و بسیاری پارامترهای دیگر باید در نظر گرفته شود. بهتر است پیش از شروع فرایند خرید این موارد را به دقت بررسی نمایید:

  • نیازهای آزمایشگاه یا سازمان شما
  • مشخصات فنی و ظاهری دستگاه های موجود در بازار
  • قیمت دستگاه های موجود در بازار
  • پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت های مختلف
نیازها

طیف سنج های رامان کاربردهای بسیار زیاد و مختلفی دارند. بنابراین تنوع مشخصات و ظاهر آن ها در بازار زیاد است و خریداران می بایست اهداف خرید ابزار را ارزیابی کنند. کاربران می توانند بسته به اهداف تحقیق مشخص کنند که بهتر است با چه طول موجی کار کنند. میکروسکوپ رامان خریداری کنند یا رامان پرتابل و یا رامان دستی؟ پس باید پیش از خرید نیاز کاربر را به شکل دقیق مشخص کرد.

به طور کلی در مورد نیاز خود باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

با چه نمونه هایی بیشتر سر و کار دارید؟

فاز نمونه هایی که با آن ها سر و کار دارید چیست؟

دستگاه قرار است در چه محلی استفاده شود؟

کار شما مقایسه ای است یا تحقیقاتی؟

و بسیاری از پرسش های دیگر که سعی کرده ایم در این صفحه پاسخ به آن ها را برای شما راحت تر کنیم.

مشخصات فنی و ظاهری دستگاه

طیف سنج های رامان عموماً دارای سه بخش اساسی هستند:

لیزر: طول موج لیزر، نوع لیزر

طیف سنج یا اسپکترومتر: حساسیت، پهنای باند و رزولوشن طیفی

آشکارساز: زمان طیف گیری، سرعت آنالیز، نسبت سیگنال به نویز، دامنه دینامیکی

برای خرید دستگاه قوی و مقرون به صرفه باید ویژگی های هر سه قسمت را بررسی و انتخابی متناسب با نیاز خود داشته باشید:

طول موج لیزر: در انتخاب طیف سنج رامان، مهمترین قسمت، انتخاب طول موج لیزر تحریک است. طول موج بر شدت رامان، وضوح مکانی، فلوئورسنس پس زمینه، زمان طیف گیری و نیز هزینه تأثیرگذار خواهد بود. مناطق مختلف طول موج مزایا و نواقص خاص خود را دارند که با توجه به کاربری شما می بایست بهترین گزینه انتخاب شود. برخی نمونه ها را می توان با هر طول موجی طیف گیری کرد. برای مثال تولوئن این گونه است. اما برای بسیاری از نمونه ها، انتخاب طول موج لیزر می بایست بسیار دقیق انجام شود؛ مانند پلیمرهای با فلوئورسنس بالا. درواقع اینکه از چه طول موج تحریکی برای طیف سنجی رامان استفاده کنید بستگی به موادی دارد که قصد تجزیه و تحلیل آن ها را دارید. اگر طیف سنج را برای هدف خاص و دسته مواد خاص تهیه می کنید کار شما راحت است. اما در صورتی که قصد خدمات دهی با دستگاه را دارید باید طول موج بهینه را انتخاب کنید. بنابراین این مطلب را انتها بخوانید. ما برای شما توضیح می دهیم که چگونه یک طول موج تحریک را انتخاب کنید که باعث فلوئورسنس ایجاد نمی کند و بهترین نسبت سیگنال به نویز را به دست می دهد.

سیگنال رامان ذاتاً ضعیف است و احتمال خروج آن یک در یک میلیون است. شدت پراکندگی رامان با معکوس طول موج به توان چهار متناسب است که بدین معنی است که هرچه به سمت طول موج های بلندتر می رویم، سیگنال رامان ضعیف تر می شود. از طرفی رزولوشن فضایی نیز تحت تأثیر طول موج لیزر است؛ چرا که قطر لکه لیزر با یک چهارم طول موج رابطه دارد. طول موج های مختلفی برای طیف سنجی رامان مورد استفاده قرار می گیرند؛ از فرابنفش تا فروسرخ نزدیک. شاید با این توضیحات به این نتیجه برسید که هرچه طول موج لیزر را کمتر انتخاب کنیم طیف های بهتری می گیریم. اما باید بگوییم که مشکل انتشار فلوئورسنس که هزار بار قوی تر از سیگنال رامان است، در این لیزرها بسیار بیشتر از لیزرهای با طول موج بلندتر است. فلوئورسنس با ایجاد یک پس زمینه در طیف، سیگنال رامان را به شدت ضعیف می کند. اما این موضوع برای لیزرهایی با طول موج کمتر از ۳۰۰ نانومتر صدق نمی کند؛ چرا که فلوئورسانس بیشتر از بعد از این طول موج اتفاق می افتد. از طرفی لیزرهای فرابنفش قیمت بسیار زیادی دارند و حجیم نیز هستند و به دلیل انرژی بالا برای برخی مواد به ویژه مواد جامد مخرب هستند. این ناحیه طول موجی برای مولکول های زیستی، پروتئین ها، DNA و RNA مناسب است.

از طرفی در برخی ساختارها، کنترل عمق نفوذ برای محدود کردن تجزیه و تحلیل به یک سطح مقطع نازک روی سطح، ضروری است. اگر طول موج تحریک زیاد باشد، نور لیزر به راحتی به لایه زیرین نفوذ می کند. هرچه نفوذ نور لیزر بیشتر باشد، شدت طیف رامان بهبود می یابد. در نتیجه اگر قصد دارید که طیف رامان عمق بیشتر را داشته/ نداشته باشید طول موج های بلندتر/ کوتاه تر را انتخاب کنید.

انتخاب طول موج تحریک به شکل مستقیم روی وضوح مکانی اندازه گیری رامان نیز تأثیرگذار است. به عنوان مثال وضوح مکانی پراش برای تحریک در ۵۳۲ نانومتر و ۷۸۵ نانومتر به ترتیب ۳۶۰ نانومتر و ۵۳۰ نانومتر است. البته این مقادیر بیانگر وضوح مکانی ایده آل است. در واقعیت ممکن است عددها کمی تفاوت داشته باشند. اگر نیاز به تجزیه و تحلیل نمونه هایی دارید که ترکیب شیمیایی یا ساختار آن ها در مقیاس مکانی میکرومتر متغیر است، وضوح مکانی اهمیت زیادی پیدا می کند. پس در هنگام انتخاب طول موج لیزر این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

با در نظر گرفتن تمام این جنبه ها، بیشترین طول موج مورد استفاده در طیف سنجی رامان ۷۸۵ نانومتر است. این طول موج اغلب بهترین تعادل بین میزان پراکندگی و تأثیر فلوئورسنس را برقرار می کند و تا cm-13650  nm)1100) پوشش رامان شیفت دارد. با این حال، استفاده از لیزرهای مرئی با رنگ های سبز و آبی (به ویژه ۵۳۲ نانومتر) نیز بازه بسیار زیادی از مواد را پوشش می دهد. برای مثال برای مواد معدنی، اشکال کربن مانند نانولوله ها و فولرن ها بسیار کاربردی است.

نوع لیزر: انواع مختلفی از لیزرها برای طیف سنجی رامان مورد استفاده قرار می گیرند: لیزرهای گازی، دیود و حالت جامد. لیزرهای گازی خطوط باریک و پایداری ارائه می دهند اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. لیزرهای دیود تنوع زیادی در بازار دارند که در دو دسته تک مد و چند مد عرضه می شوند. لیزرهای دیود تک مد، پهنای باند باریک اما قدرت کمی دارند و برای تثبیت طیف نیاز به تثبیت دما دارند. لیزرهای دیود چند مدی قدرت بالایی دارند اما خروجی می تواند به پهنای cm-1 30 باشد و گران تر نیز هستند. سیگنال رامان عموماً رابطه خطی با شدت لیزر دارد. امروزه در بیشتر سیستم های رامان از لیزر Nd-YAG استفاده می کنند.

* در مورد لیزر رامان تعدادی پارامتر دیگر نیز وجود دارد که هنگام انتخاب باید مورد توجه قرار دهید: پهنای باند طیفی، پایداری فرکانس، توان خروجی، پایداری توان، طول عمر، خلوص طیفی، کیفیت پرتو و پایداری توان.

حساسیت طیف سنج: حساسیت به معنی حساسیت فوتومتریک (مقدار نور مورد نیاز برای شناسایی سیگنال) و حساسیت کمومتریک (کمترین میزان اختلاف جذب قابل شناسایی) است.

حساسیت طیف سنج نیز می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. اول اینکه بهتر است اپتیک مورد استفاده انتقالی باشد نه بازتابی. دلیل این امر این است که اپتیک های انتقال (مانند لنزها و توری ها) نسبت به همتایان بازتابی خود (آینه ها و توری های بازتابی) از توان بالاتری برخوردار هستند. از طرفی طیف سنج با numerical aperture بزرگتر قادر است نور بیشتری از نمونه جمع کند. بنابراین در صورت خرید رامان پرتابل یا دستی مجبور هستید که numerical aperture کمتر و به همان نسبت حساسیت کمتر را بپذیرید.

پهنای باند و رزولوشن طیفی طیف سنج: رزولوشن یا وضوح طیفی تعیین کننده میزان تفکیک باندها در طیف نهایی است. برای مثال اگر در یک طیف فاصله دو قله از هم نیم نانومتر است، برای تشخیص به اسپکترومتری نیاز دارید که رزولوشن آن حداقل نیم نانومتر باشد. هرچقدر پهنای باند در طیف سنج کمتر باشد، می تواند اندازه گیری با رزولوشن بالاتر انجام دهد. همانطور که گفته شد سیگنال رامان ضعیف است. بنابراین طیف سنج مناسب برای طیف سنجی رامان می بایست دارای رزولوشن و حساسیت بالا باشد. هنگام مقایسه طیف سنج های رامان، بهتر است دستگاهی با رزولوشن بالاتر انتخاب کنید.

آشکارساز: تمام اندازه گیری های طیف سنجی رامان با استفاده از یک آشکارساز انجام می شود که فوتون ها را به یک سیگنال قابل اندازه گیری تبدیل می کند. همه آشکارسازها را می توان از نظر ویژگی های اساسی مختلف از جمله پاسخ طیفی، بازده کوانتومی، دامنه دینامیکی، زمان پاسخ و نسبت سیگنال به نویز ارزیابی کرد. در بیشتر سیستم های رامان از photon-counting Photomultiplier Tubes (PMT) به عنوان آشکارساز استفاده می شود. اما در سال های اخیر تعدادی از شرکت های تولیدکننده از آشکارسازهای Photo Arrays Arrays (PDA) نیز استفاده کرده اند که نسبت به PMTها حساسیت بیشتری دارند.

زمان اندازه گیری و سرعت آنالیز آشکارساز: تولید سیگنال الکتریکی از فوتون برخوردی در یک بازه زمانی بسیار سریع اما قابل اندازه گیری اتفاق می افتد که بستگی زیادی به نوع آشکارساز دارد. زمان پاسخگویی در واقع مقدار زمان مورد نیاز آشکارساز برای تولید سیگنال بعدی است. برخی طیف سنج ها که آشکارساز فوتودیود دارند، طیف گیری را در کسری از ثانیه (میلی ثانیه) انجام می دهند. آشکارسازی های فوتوکاتد زمان پاسخی در مقیاس نانوثانیه دارند که امکان مطالعه رویدادهای بسیار کوتاه را فراهم می کنند. در حالی که برخی دیگر که سیستم اسکنی دارند چند ثانیه طول می کشد تا خروجی را اعلام کنند. بنابراین در صورتی که آزمایش های مبتنی بر زمان و بسیار سریع دارید، از خرید دستگاه های اسکنی خودداری کنید.

علاوه بر زمان طیف گیری، زمانی که نرم افزار نیاز دارد تا اطلاعات را آنالیز کند نیز می بایست در نظر گرفته شود. اگر کار تحقیقاتی انجام می دهید ممکن است زمان برای شما مورد تعیین کننده ای نباشد. اما در صورتی که دستگاه رامان برای آنالیز مواد ورودی یا خروجی یک کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد و سرعت فاکتور مهمی است، سعی کنید دستگاه سریع تر را خریداری کنید.

نسبت سیگنال به نویز آشکارساز: همه آشکارسازها سیگنال های کوچکی تولید می کنند که با عنوان نویز دستگاه شناخته می شود. این نویز حاوی هیچ اطلاعات مفیدی نیست و بنابراین می بایست در دستگاه به حداقل برسد. هرچه نسبت سیگنال به نویز بالاتر باشد، آشکارساز حساس تر شناخته می شود.

نسبت سیگنال به نویز بیش از هر چیز به خنکسازی آشکارساز مرتبط است. به طور کلی می توان گفت که به ازای هر ده درجه سانتیگراد کاهش درجه حرارت، میزان نویز ۳۰ درصد کاهش می یابد. بنابراین اگر با نمونه های حساسی سر و کار دارید که طیف آن ها عموماً با نویز زیاد همراه است، دستگاهی با درجه خنکسازی بیشتر خریداری کنید.

دامنه دینامیکی آشکارساز: دامنه دینامیکی یک آشکارساز در واقع حداکثر سیگنال قابل دستیابی نسبت به نویز است. آشکارسازی با دامنه دینامیکی بالا قادر است فوتون های بسیار ضعیف را نیز اندازه گیری کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که با افزایش دامنه شدت قابل اندازه گیری، نسبت سیگنال به نویز کوچکتر می شود که نتیجه آن حساسیت کمتر دستگاه است. بنابراین دستگاهی انتخاب کنید که آشکارساز آن دامنه دینامیکی بهینه داشته باشد.

زمان طیف گیری (integration time): شما می توانید با افزایش integration time، سیگنال رامان را افزایش دهید. معمولاً این زمان در حالت بیشینه، یک ثانیه در نظر گرفته می شود. اما مشکل اینجاست که زمانی که integration time را افزایش می دهید، dark charge نیز در آشکارساز افزایش می یابد و این می تواند دتکتور را اشباع کند. معمولاً برای حل این مشکل، آشکارساز را خنک می کنند؛ چرا dark charge با دما متناسب است. برندهای مختلف از ۱۰- تا ۶۰- درجه خنکسازی دارند. هرچه این خنکسازی بهتر انجام شود عملکرد دستگاه بهتر است.

کانفوکالیتی: در طیف سنجی رامان معمولی می توان طیف سیگنال را از یک نقطه واحد در نمونه به دست آورد. با ترکیب طیف سنجی رامان و میکروسکوپ کانفوکال می توان اطلاعات طیفی یک نقطه در عمق را نیز به دست آورد. این نوع میکروسکوپ یک نمای واضح از داخل بافت نمونه به کاربر می دهد. در میکروسکوپ نوری، برای این کار یک فیلتر مکانی نیاز است تا امکان تحلیل در عمق را ایجاد کند. میکروسکوپ کانفوکال برای تحقیقات خاص به کار می رود. برای مثال زمانی که بیشتر با نمونه های ناهمگن (مثلاً تشخیص آلودگی، نقص، همگن بودن، پلی مورفی و تبلور در داروها) سر و کار دارید. این ویژگی در دستگاه عموماً قیمت را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.

سهولت استفاده: سهولت استفاده هم به سخت افزار دستگاه برمی گردد و هم به نرم افزار. باید توجه داشته باشید که هر دوی این موارد از سادگی استفاده برخوردار باشند. پیچیدگی نرم افزار و نیز راه اندازی دستگاه ممکن است کاربر را دچار خستگی یا اشتباه کند. این مورد زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که دستگاه را برای بخش های صنعتی خریداری می کنید (و نه دانشگاهی و پژوهشی). چرا که در بخش های صنعتی عمدتاً کاربر غیرمختصص است و در صورتی که استفاده از دستگاه ساده نباشد وی را دچار سردرگمی می کند.

لوازم و امکانات جانبی

اپتیک جمع آوری نور یا کاوشگر (برای رامان پرتابل): کارکرد کاوشگر، هدایت نور لیزر و متمرکز کردن آن روی نمونه و سپس جمع آوری سیگنال رامان از نمونه و هدایت آن به طیف سنج است. درواقع کاوشگر به صورت همزمان به طیف سنج و لیزر متصل است. طول موج های مختلف لیزر، کاوشگر مخصوص به خود را دارند. توجه داشته باشید که پراب به راحتی به دستگاه متصل و باز شود. نوک پراب ترجیحاً از جنس استیل ضدزنگ باشد (احتمال برخورد با بعضی نمونه های مخرب وجود دارد). طول کابل کاوشگر نیز از اهمیت برخوردار است. کاوشگرهای کوتاه ممکن است شما را محدود کنند و کاوشگرهای بلند نیز از وضوح طیفی می کاهد. پس در صورتی که نیاز ندارید از طیف سنج فاصله زیادی بگیرید، از پراب های کوتاهتر استفاده کنید.

صفحه نمایش: معمولاً دستگاه هایی که دارای صفحه نمایش هستند نرم افزار ضعیف تری دارند و مناسب کارهای تحقیقاتی نیستند. از طرفی دستگاه هایی که قابلیت اتصال به کامپیوتر دارند طرفداران کمتری در حوزه صنعت و بخش های QC و QA دارند؛ چرا که این کاربران ترجیح می دهند تنها یک خروجی کیفی مشاهده کنند و نیازی به دیدن کل طیف و اطلاعات دقیق تر ندارند.

استیج: استیج های رامان به دو شکل دستی و موتوری در سه بعد تنظیم می شوند. بدیهی است که استیج های موتوری دقیق تر از استیج های دستی هستند. اما توجه داشته باشید که این دقت در اکثر آزمایش ها مورد نیاز نیست. ضمن اینکه آپشن موتوری بودن استیج تفاوت زیادی در قیمت نهایی دستگاه ایجاد می کند.

دوربین تصویربرداری: در صورتی که نیاز دارید همزمان با طیف سنجی از نمونه خود تصویر میکروسکوپی نیز داشته باشید، میکروسکوپ رامان شما باید مجهز به دوربین تصویربرداری باشد.

آبجکتیوها: همه شرکت های عرضه کننده میکروسکوپ رامان معمولاً آبجکتیوهای X4، X10، X40 و X60 را به همراه دستگاه ارائه می دهند. اما آبجکتیو Long Work Distance گاهی به شکل جداگانه و به عنوان لوازم جانبی عرضه می شود. کاربرد این آبجکتیو برای زمانی است که شما نیاز دارید برای گرفتن طیف بهتر نمونه را به آبجکتیو نزدیک کنید. اگر از آبجکتیوهای معمولی استفاده کنید ممکن است مجبور شوید نمونه را به میزان زیادی به آبجکتیو نزدیک کنید که خطر آسیب به نمونه و به آبجکتیو را زیاد می کند. در این موارد شما از آبجکتیو Long Work Distance استفاده می کنید.

امکان گرم کردن یا تغییر نمونه: شاید نیاز داشته باشید که در طول طیف گیری تغییری در نمونه ایجاد کنید. انجام این کار معمولاً در زیر میکروسکوپ امکان پذیر نیست. برای کاربردهای این چنین بهتر است از رامان پرتابل یا هندهلد استفاده کنید. در صورتی که کار شما دقیق تر است می توانید از لوازم جانبی میکروسکوپ استفاده کنید که امکان طیف گیری خارج از دستگاه را فراهم می کند.

کالیبره بودن دستگاه و تنظیمات نرم افزار براساس دستورالعمل های نظارتی: اگر طیف سنج رامان را برای کارهای تحقیقاتی خریداری می کنید این موضوع اهمیتی ندارد؛ اما در صورتی که موادی که شما با آن ها سروکار دارید می بایست آزمون های خاصی را بگذرانند، این موضوع مهم است. برخی شرکت ها دستگاه هایی را می فروشند که گواهینامه های ویژه ای دارند. برای مثال خریدارهای فعال در حوزه دارویی و غذایی ترجیح می دهند دستگاهی بخرند که از پیش گوهینامه لازم را دریافت کرده باشد.

شکل و اندازه: توسعه طیف سنج های رامان دستی یا پرتابل، تجزیه و تحلیل های میدانی را برای کاربران ممکن ساخته است. اما شناخت و درک محدودیت های چنین دستگاه هایی در هنگام خرید اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که طیف سنج های رامان پرتابل و دستی یا به اصطلاح Hand Held به دلیل محدودیت در فضای باز شدن پرتوهای نور نسبت به نمونه های رومیزی از حساسیت کمتری برخوردار هستند، گزینه های خوبی برای تحلیل طیف و بررسی های دقیق نیستند و تنها به عنوان یک ابزار غربالگری اولیه مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین تنها در صورتی که یکی از محدودیت های زیر را دارید به سراغ این دستگاه ها بروید.

زمانی که کاربری که با دستگاه کار می کند متخصص نیست: نرم افزار و سیستمی که روی رامان پرتابل یا دستی نصب می شود معمولاً بسیار ساده و برای کاربران غیر متخصص طراحی شده است. بنابراین اگر قرار است برای مثال کارگر کارخانه، سرباز در مرزها و گمرکات کشور، پلیس و … از رامان برای شناسایی استفاده کنند این سیستم ها مناسبند. نتایج نمایش داده شده نیاز به تحلیل ندارند.

فضای محدود دارید: این دستگاه ها در دست و کیف شما جا می شود. وزن برخی از آن ها حدود ۷۰۰ گرم است که به راحتی قابل جا به جایی و حمل است.

در شرایط خاص کار می کنید: تغییرات دما، لرزش و شوک به راحتی می تواند یک طیف سنج را از کالیبراسیون خارج کند. مدل های رومیزی نسبت به این موارد بسیار حساس هستند. بنابراین اگر محیط کار یا انبار گرم، سرد، مرطوب یا کثیف است، رامان پرتابل یا دستی خریداری کنید. این دستگاه ها در چنین محیط هایی مقاومت بیشتری دارند. البته همه برندها مشمول این موضوع نمی شوند. باید برندهایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای محیط های میدانی خشن محکم و مقاوم هستند.

نیاز به شناسایی یک دسته خاص از مواد دارید: دسته خاص از مواد مانند مواد مخدر، مواد منفجره، داروها و … که از پیش در کتابخانه طیفی دستگاه ذخیره شده و نرم افزار به سرعت طیف مواد مجهول را با طیف های مرجع مقایسه و پاسخ را اعلام می کند. اگر کار دانشگاهی و پژوهشی انجام می دهید و موادی که آنالیز می کنید در دسته واحدی نمی گنجد، خرید رامان پرتابل یا دستی را توصیه نمی کنیم.

دسترسی به پریز برق ندارید: زمانی که قرار است در جایی خارج از کارخانه، آزمایشگاه و یا سازمان خود طیف گیری شود (برای مثال در زمین کشاورزی) و دسترسی به پریز برق وجود ندارد، باید رامان پرتابل یا دستی خریداری شود که با باتری کار می کند.

قیمت

سعی کنید با در نظر گرفتن تمامی مشخصات مورد نیاز خود، در نهایت دستگاهی را انتخاب کنید که از نظر قیمت مناسب باشد. حتی اگر محدودیت بودجه ندارید، دستگاه گران قیمت را خریداری نکنید. چرا که امکانات بیشتر ممکن است کاربر را با پیچیدگی هایی مواجه کند که لذت کار کردن با دستگاه و نیز کارایی را برای وی کم کند. یکی از پارامترهایی که هزینه نهایی رامان را برای کاربر زیاد می کند، وارداتی بودن دستگاه است. پس این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

خرید مدل های قدیمی برندها یا مدل های جدیدتر نیز تفاوت قیمت زیادی ایجاد می کند و به کاربری شما بستگی دارد. بنابراین برای تصمیم گیری می بایست نیاز خودتان را بسنجید. در صورتی که یک مدل قدیمی پاسخ نیاز شما را می دهد، هزینه بالاتر برای مدل های جدید صرف نکنید. اما قبل از خرید حتماً از گارانتی کامل توسط فروشنده مطمئن شوید؛ چرا که برخی شرکت های فروشنده مدل های قدیمی خود را گارانتی نمی کنند.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش: حتماً در هنگام خرید باید به پشتیبانی و خدمات پس از فروش دقت کنید. برای این کار علاوه بر بررسی و مقایسه تعهداتی که شرکت های فروشنده به شما می دهند لازم است با مشتری های قبلی آن کمپانی نیز ارتباط بگیرید تا این موضوع صحت سنجی شود.

امکان سفارشی سازی: یکی از پارامترهای مهم در حمایت از مشتری، امکان سفارشی سازی محصولات است. در صورتی که نیازی دارید که هیچ کدام از طیف سنج های رامان موجود در بازار آن را برآورده نمی کند و یا دستگاهی با امکانات کمتر می خواهید که هزینه شما پایین بیاید، از شرکت های تولیدکننده بخواهید دستگاه مورد نیاز شما را سفارشی سازی کنند. شرکت های کمی هستند که این مورد را می پذیرند؛ اما در نهایت شما دستگاهی مطابق با نیاز خود دریافت نموده اید.

بازدید دوره ای و نگهداری از دستگاه: از آنجایی که طیف سنج های رامان ابزارهای پیشرفته ای هستند، نیاز به نگهداری درست دارند تا اندازه گیری دقیق انجام دهند و طول عمر مفیدی داشته باشند. برای این کار نیاز است از شرکت فروشنده در مورد انجام کالیبراسیون و بازدید دوره ای سؤال بپرسید.

داشتن کتابخانه طیفی: برخی از شرکت ها به همراه دستگاه رامان، یک کتابخانه طیفی از مواد مرجع نیز به مشتری ارائه می دهند. این کتابخانه معمولاً برای کاربران غیر پژوهشی و مبتدی عرضه می شود. اگر نیاز به دسترسی به طیف مرجع مواد معمول دارید از فروشنده درباره داشتن کتابخانه سؤال بپرسید.

libero efficitur. libero. adipiscing dapibus quis ut id accumsan