درمان بیماری‌های عصبی به کمک طیف سنجی رامان

درمان بیماری‌های عصبی به کمک طیف سنجی رامان

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
همان طور که می‌دانید طیف سنجی رامان کاربردهای وسیعی در زمینه پزشکی دارد. اخیرا یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه راتگزر، یک حسگر زیستی با استفاده از فناوری نانو تولید کرده‌اند. این حسگر می‌تواند برای درمان اختلالات عصبی به وسیله سلول‌‌های بنیادی مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار از مجموعه‌ای از لایه‌های گرافنی و نانو ساختارهای طلا ساخته شده است. این حسگر را با طیف سنجی رامان ترکیب می‌کنند تا بتوانند ژن‌ها را شناسایی کنند. با مطالعه این خبر از کاربرد رامان در این زمینه مطلع شوید.
درمان بیماری‌های عصبی به کمک طیف سنجی رامان

فهرست مطالب

متن خبر

در دانشگاه راتگزر یک سنسور زیستی ساخته شده است که می‌تواند سلول‌های عصبی و بنیادی را شناسایی کند. سلول‌‌های بنیادی می‌توانند به انواع مختلفی از سلول‌ها تبدیل شوند. در بیماری اختلال عصبی، سلول‌ها آسیب می‌بینند. به همین دلیل می‌توان سلول‌های بنیادی را جایگزین سلول‌های آسیب دیده کرد. در این حسگر یک زیر لایه طلا با گرافن کوت(coat) می‌شود. با تابش نور لیزر، پلاسمون‌های سطحی ایجاد می‌شود. در واقع پلاسمونیک‌های سطحی از طریق مکانیسم انتقال بار و اثر الکترومغناطیسی سیگنال رامان را تقویت می‌کنند (برای اطلاع بیشتر در این زمینه طیف سنجی افزایش یافته سطحی رامان را مطالعه کنید. با به کار بردن این روش سیگنال پراکندگی رامان دو برابر افزایش می‌یابد. محققان با استفاده از این ویژگی انواع ژن‌ها را شناسایی کرده‌اند.

یکی از محققان در این زمینه می‌گوید: «چالش اصلی، افزایش دقت و حساسیت سیگنال رامان است. با توجه به این‌که سلول‌ها، ژن‌ها یا پروتئین‌ها بسیار پیچیده هستند، دقیق بودن این روش مهم است. توسعه این فناوری چهار سال به طول انجامیده است. هم‌چنین ترکیب این حسگر و طیف سنجی رامان پتانسیل زیادی برای تجزیه و تحلیل انواع برهمکنش‌ها در سلول‌های بنیادی دارد. علاوه بر این، فناوری بیوسنسور می‌تواند به درمان بیماری‌های آلزایمر، پارکینسون و سایر اختلالات عصبی کمک کند.»

منبع

۱-https://kutt.it/M0Y15p