استفاده از طیف‌سنجی رامان برای شناسایی COVID-19

استفاده از طیف‌سنجی رامان برای شناسایی COVID-19

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
ویروس کرونا در این روزها یکی از موضوعات مطرح دنیا است. جالب است بدانید که دانشمندان آریزونای شمالی با استفاده از طیف‌سنجی رامان، در حال شناسایی COVID-19 هستند. در ادامه به جزئیات این تحقیقات اشاره کرده‌ایم، پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

روش سریع برای شناسایی کرونا

یکی از چالش‌های کرونا، این است که اکثر روش‌های شناسایی عفونت ناشی از این بیماری بسیار سخت و گران است. بیشتر روش‌های شناسایی عفونت ناشی از بیماری کرونا بسیار سخت و گران است. این خود به یکی از چالش‌های این بیماری منحوس تبدیل شده است. یکی از این روش‌های شناسایی، بیوشیمی است که در آزمایشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند. این آزمایش‌ها سریع‌ و دقیق نیستند. با توجه به شیوع سریع این بیماری، روشی کارآمد محسوب می‌شود که علاوه بر ارزان بودن سریع هم باشد. محققان آریزونا با استفاده از مفاهیمی همچون پلاسمونیک و مواد دو بعدی (۲dimensional ) در حال دست‌‌یابی به یک روش سریع هستند. یکی از دانشمندان این پروژه می‌گوید: در این پروژه از تکنیک‌های غیرتداخلی برای تشخیص ویروس در بیماران استفاده خواهد شد. گروه ما با استفاده از برهمکنش نور با ماده به دنبال روش جایگزین برای روش‌های قبلی هستند.

محققان از SM-SERS برای تشخیص پروتئین‌های S ویروس SARs-Cov-2، که در سطح سلولی درگیر عفونت هستند، استفاده می‌کنند. این گروه قبلاً از SERS برای تشخیص گلیکو پروتئین‌ها و اسید سیالیک به منظور شناسایی سرطان پستان استفاده می‌کردند. این آزمایش بر روی COVID-19 اکنون در مرحله تأیید نهایی برای استفاده تجاری است. دانشمندان این تیم معتقد هستند که طیف‌سنجی رامان به روش SM-SERS، بسیار سریع، دقیق و ارزان است. مزیت فوق العاده این روش این است که با این روش می‌توان طیف اثر انگشتی کرونا را به دست آورد که این نتایج بسیار مطمئن‌تر از نتایج دیگر روش‌ها است.

طیف ‌سنج های رامان تنوع گسترده‌ای دارند. یکی از این مدل‌ها نوع قابل حمل آن است. برای این کاربرد مشخص به راحتی می‌توان از این دستگاه در فرودگاه‌ها،‌ مدارس، کارخانه‌ها، مراکز اجتماعی و یا سایت‌های آزمایشگاهی با خیال راحت استفاده کرد.

منبع

۱- https://kutt.it/eBXr6I

leo accumsan id venenatis luctus massa